DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
cviky

 


Rozejití koně vpřed

Stojíš vedle koně v zóně tři, (např. na jeho levé straně) v místě kde má kůň sedlo, lano máš složené napůl a položené v oblasti kohoutku na koni (v místě přechodu krku v kohoutek tzv. zásek) , Pravou rukou držíš vodítko palcem vzhůru hřbetem ruky ke krku koně a v druhé(levé) ruce CS mu začneš rytmicky ťukat (poklepávat) na zadek, aby se kůň rozešel.

Dokud se kůň nepohne, stojíš vedle něj a postupně zvyšuješ tlak hůlkou na zadek. Jakmile se kůň rozejde, jdi vedle něj a nechej ho chvíli jít.

Je důležité jít s koněm, předpokládej že, když odděláš paži z koně, (spíš když se ocitneš v jiné zóně než 3) tak jsi z něj spadla. Toto tě naučí jít s pohybem koně. Když jde kůň vpřed klidně a uvolněně, zastav a celé to zopakuj.

Když má kůň strach jít dopředu, tak ho po rozejití nechej jít kam chce, a když se zastaví, znovu poklepej CS na zadek. Zastav jej, až když kůň půjde dopředu uvolněně a beze strachu. Kůň má zase několik možností reakce. Začnu koně rytmicky klepat hůlkou na zadek ( v místě křížové kosti) a kůň začne např. couvat - v tom případě musím vytrvat a pokračovat s tlakem na zadek dokud kůň neudělá aspoň jeden krok vpřed. Při tom musím být schopna zůstat pořád v zóně tři a pohybovat se s koněm. takže když se hýbe dozadu já jdu s ním dozadu když jde do strany jdu s ním do strany ( jako kdybych na něm seděla nesmím opustit své místo v zóně tři)a při tom trvám na svém a otravuju koně tlakem dokud neudělá krůček dopředu. Když ho udělá okamžitě tlak odstraním a nechám koně jít. Kdykoli se mi kůň samovolně zastaví aniž bych mu k tomu dala pokyn musím ho znovu rozejít tlakem na zadek. když se rozejde tlak povolím a nechám koně jít a jdu s ním. Když se zase zastaví zase dám tlak až kůň pochopí že má jít a ne stát nebo se zastavovat pokud mu k to mu nedám pokyn.

Ale dřív než koně rozejdu měla bych ho naučit couvat protože čím líp kůň couvá tím líp umí i zastavit. A bez brzd by do auta asi nikdo nevlezl.... to samé by mělo být i u koně

Zastavení koně


Než začnu koně zastavovat z kroku, je dobré ho naučit couvat ze zastavení. Stojím v zóně tři vodítko držím v místě krku tak aby se dotýkalo krku koně palcem nahoru hřbetem ruky ke krku. Vodítko není ani příliš dlouhé ani krátké. Začnu vyvíjet pomocí vodítka rytmický tlak na ohlávku koně a to tak že začnu vodítkem jako by pocukávat ale v rytmu nahoru a dolů, vodítko šourá koni po krku a tlak se zvyšuje tím že já budu dávat ruku výš a výš a budu "cukání" přitvrzovat dokud kůň necouvne.

Když se rozejde dopředu či udělá jiný pohyb než couvání musím vytrvat a stát si na svém. Vždy začnu jemně ( vodítko po krku) pak přitvrzuju ( kůň cílí houpající se lano na ohlávce) ještě více přitvrzuju ( kůň cítí tlak přenesený lanem už i na ohlávku) až dám čtvrtou fázi kdy tlak na ohlávku je koni už hodně nepříjemný a pokud zná dobře jojo hru ze zóny jedna nemuselo by k této fázi v podstatě ani dojít. Pokud mi kůň nerozumí můžu si pomoci třeba hůlkou na prsa nebo se znovu vrátit k couvání pomocí Jo - jo ze zóny jedna.

Toto cvičím tak dlouho dokud mi kůň necouvne na jemný tlak. Tlak rukou nevedu k sobě ale směrem nahoru jako bych koně chtěla přizvednout, takže nad krk ne ke hřbetu.

Když bude umět dobře couvat na jemný tlak pak teprve můžu koně zkusit rozejít do kroku a zastavit ho z kroku. Postup je stejný.
Zastavení koně
Ruku s vodítkem držíš nahoře (na úrovni kohoutku) a jemně koně zataháš, aby se zastavil, nepřestaneš, dokud nezastaví. Pokud kůň člověka předbíhá střídáš např. dva kroky dopředu a deset kroků vzad. Pokud kůň nechce jít dopředu, tak děláš deset kroků vpřed a dva vzad (vždy děláš více ten cvik, který koni nejde). Až si kůň zvykne na rozcházení pomocí CS, můžeš ho pomocí CS i zatáčet (Slalom).


Couvání a chůze vpřed ze zóny 3, 4 a 5

Je možné velice podobně postupovat při rozcházení a zastavování i z různých zón. Postup je prakticky stejný jen vždy první koně nauč couvat ze zastavení a pak ho teprve rozcházet a zastavovat. V zastavení, pak v kroku pak v klusu a nakonec popř. i ze cvalu. Couvání koně ze zóny čtyři, pět bude probíhat asi takto: stojím v zóně pět např. a rozvlním vodítko tak jako jsem to dělala při jo jo hře v zóně jedna. Začnu jemně a postupně zvyšuju tlak. Kůň většinou první ustoupí zadkem pryč ode mě protože já ( moje tělo)pro toho koně představuju velký tlak. Musím ale vytrvat zůstat pořád v dané zóně a vlnit vodítkem tak dlouho dokud mi kůň neudělá jeden krůček rovně vzad. Dokud bude uhýbat zadkem nesmím přestat vlnit. Kůň jen hledá cestu.


Slalom ze zóny 2, 3, 4, 5 v kroku, klusu či cvalu Slalom spočívá...

...v tom že rozejdu koně a začnu mu určovat kam mám jít. Když chci po koni aby šel doprava a já stojím na jeho levé straně tak pravou rukou držím lano u krku a v levé hůlku kterou budu koni vyvíjet tlak na zónu jedna. Pokud kůň už chápe a zná principy půjde tlaku z cesty = zatočí doprava protože tlak budu vyvíjet z leva na zónu jedna a tím pádem je kůň nucen uhnout doprava. Když chci koně vést do leva a stojím na levé straně tak jediný co udělám je, že zpomalím svou chůzi a pomocí vodítka koně navedu do leva. většinou má kůň tendence zpomalit či zastavit proto dojde-li k tomu musím ho opět podpořit na zádi hůlkou.

           

 
klus s koněm ve 3. zóně
 
           
 
cování z 5. zóny
 
           
 
couvání z 5. zóny v pokročilejším výcviku ve volnosti na  rytmický tlak hůlkou
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek